Svadba je častokrát jedinečná udalosť, na ktorú spomíname po zvyšok nášho života. Tieto nádherné momenty máme zvečnené v podobe fotografií, ktoré netrpezlivo čakáme hneď po obrade avšak s rovnakou nedočkavosťou si ich prezeráme ešte mnohé roky potom. Presne preto je kľúčové vybrať si toho správneho fotografa. Experta, ktorý vdýchne našim spoločným momentom reálnu podobu. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako si jedného takého nájsť.
1. Existujú aj lepšie možnosti ako „ujo Fero“
Všetci máme aspoň jedného člena rodiny, ktorý sa „vyzná“ vo všetkom. Niekedy to tak aj naozaj je a daný príslušník už má aké-také skúsenosti s fotením. Avšak, ak to nie je profesionál, radila by som túto dôležitú prácu zveriť do rúk naozajstnému odborníkovi. Predsa len, tieto momentky sú na celý život. Preto táto práca vyžaduje veľkú dávku kreativity, presnosti a najmä technického vybavenia, ku ktorému väčšina z nás prístup skutočne nemá.

Foto: Adrián Vargončík
2. Nenechávajte si to na poslednú chvíľu
Svadobní fotografi sú častokrát obsadení už niekoľko týždňov, či dokonca mesiacov dopredu. Preto si nenechávajte túto povinnosť na poslednú chvíľu a začnite hľadať niekoľko mesiacov vopred. Väčšinou odporúčame začať medzi deviatimi mesiacmi až rokom pred svadbou, ideálne hneď po rezervácii sály. Takto si môžete byť istí, že budete mať viaceré možnosti a žiaden zbytočný stres, keď je to najmenej vítané.

Foto: Adrián Vargončík
3. Pozrite si recenzie, prípadne si dohodnite skúšku
Či už medzi známymi, alebo aj na internete, určite nájdete množstvo recenzií a odporúčaní. V tomto štádiu je to čisto na vašich osobných preferenciách. S dostatočným časovým odstupom si môžete slobodne preberať a nájsť si toho pravého (spomíname to radšej už druhý raz 😊). Akonáhle si zúžite výber, máte možnosť si u týchto pár fotografov zarezervovať stretnutie a urobiť si menšiu generálnu skúšku. Je to skvelý spôsob, ako s nimi stráviť pár hodín a zistiť, či sa vaše osobnosti prelínajú a cítite sa pohodlne. Môže to byť taktiež mimoriadne užitočné, hlavne ak sa niekto z vás cíti pred kamerou neisto. A pár profesionálnych fotiek navyše tiež nie je na zahodenie. Môžete ich využiť napríklad na svadobné oznámenia.

Foto: Adrián Vargončík
4. Na detailoch záleží
Obojstranná komunikácia je kľúčová. Aké vybavenie bude potrebné? Aké je výsledná cena a čo všetko je v nej zahrnuté? Toto všetko sú detaily, ktoré potrebujú byť odkomunikované. Ak máte špecifické požiadavky, nebojte sa ich povedať. Častokrát sa stane, že samotnému fotografovi sa váš návrh zapáči a nakoniec budú obe strany viac než spokojné.

Foto: Adrián Vargončík
5. Vyberte si ten správny štýl
Rovnako ako všetci umelci, aj každý fotograf má svoj vlastný štýl. A tie môžu byť v niektorých prípadoch diametrálne odlišné. Pozrite si dopredu jeho portfólio. Ak sa vám páči, je to paráda. Vaše fotky budú pravdepodobne vyzerať veľmi podobne. Ak by sa náhodou stalo, že sa to nezhoduje s vašimi predstavami, postupovala by som veľmi opatrne. Koncepty a perspektívy na tvorenie fotografie sa len tak z noci na noc nemenia. A pravdepodobne nebudete ani vy vedieť len tak zmeniť tieto faktory u vášho potencionálneho fotografa.

Foto: Adrián Vargončík
Bonus: Dajte na svoju intuíciu
Neviete si vybrať? Rozhodne by ste mali počúvnuť, čo vám hovorí intuícia. S daným fotografom budete tráviť veľa spoločného času a bude sa popri vás pohybovať aj celý svadobný večer. Ako som už spomínala, je veľmi dôležité, aby ste si navzájom sadli a aby ste sa pri ňom cítili komfortne. Budete potom viac uvoľnení, slobodne si budete môcť užívať váš jedinečný deň a to sa potom odzrkadlí aj na samotných fotkách.
S láskou,
Drobnôstky
