Koho pozvať (alebo nepozvať) na svadbu?

Spísanie zoznamu svadobných hostí je bezpochybne jedna z najťažších vecí, do ktorých sa budete musieť spoločne s partnerom pustiť pri príprave svadobnej hostiny. Je prirodzené, že chcete svoj vzťah spečatiť pred očami vašich najbližších a spoločne tieto chvíle osláviť. Aj napriek tomu, že toto je oslava vášho špeciálneho momentu, správni hostia vedia urobiť tento zážitok omnoho krajším.  Práve preto vám prinášame 5 tipov ako na to.

Komunikácia s partnerom

Zadováženie obrúčok, svadobných šiat či iné vybavovačky sa dajú jednoducho rozdeliť medzi partnerov pre zefektívnenie celého procesu. Výber svadobných hostí sa však nezaobíde bez spoločnej komunikácie. V prvom rade budete musieť prediskutovať akú veľkú svadbu chcete mať. Súkromný obrad len so svedkami, alebo hostinu s celou rodinou a okolím? Spektrum je široké a rozhodnutie je len na vás dvoch. Je ale dôležité, aby ste si navzájom odkomunikovali svoje názory a zhodli sa na rovnakej predstave.

Komunikácia nevesty a ženícha pri plánovaní zoznamu svadobných hostí

Nie čísla, ale ľudia

Mnohý z vás si pri predchádzajúcom bode predstavili konkrétne číslo. Je síce dobré mať predstavu o približnom počte, avšak častokrát začneme písať jedno meno za druhým, až napokon zistíme, že plánujeme pozvať ďalší tucet ľudí. Alebo práve naopak, nevieme si spomenúť koho ešte by sme tam napísali, aby sme naplnili naše pomyselné kvóty. Namiesto toho, aby ste sa držali pomyselného čísla sa radšej zamerajte na konkrétnych ľudí. Odporúčame pridávať ľudí na zoznam v tomto poradí: rodičia a najbližšia rodina, blízki priatelia, bez ktorých si tento moment neviete predstaviť, širšia rodina (napríklad strýkovia, sesternice), kolegovia a iní známi, a na záver zvyšok širokej rodiny. Až po spísaní zoznamu si ľudí spočítajte.

Vaša svadba, váš zoznam

Nebojte sa dať stopku do predošlého zoznamu kdekoľvek chcete. Ako sme už v úvode spomenuli, súčasťou tohto momentu by mali byť iba ľudia, ktorých tam naozaj chcete mať a ktorí vám pomôžu užiť si to naplno. Nepotrebujete predsa riešiť staré rodinné spory či iné nepríjemnosti. Taktiež sa nemusíte cítiť povinní pozvať maminu sesternicu z druhého kolena len preto, že to rodičia chcú. Budúci mladomanželia majú zväčša obavy, že by sa niekto nepozvaný mohol uraziť, no máte plné právo zvoliť si vašich hostí sami. Nemusíte nikoho pozývať len preto, lebo ste boli na jeho svadbe alebo to niekto od vás očakáva. Vašu svadbu si užite s ľudmi, ktorí sú vám blízki.

Zoznam svadobných hostí

Svadobný rozpočet

Pri výbere treba mať taktiež na pamäti, že každý svadobný hosť navyše môže predstavovať desiatky eur. Toto sa neskôr odzrkadlí na výslednej sume a ak budete príliš pozvoľní pri svojom výbere, táto suma môže v závere veľmi nepríjemne prekvapiť. Náklady väčšinou predstavujú jedlo a pitie, ale taktiež to znamená aj rezerváciu väčšieho, a tým pádom drahšieho, miesta. A to potrebuje viac plateného personálu aj viac výzdoby. Netreba zabudnúť ani na pozvánky a v niektorých prípadoch aj dopravu. Všetko sa to môže zdať ako maličkosti, no tie sa však rýchlo násobia s počtom hostí. Preto treba tento zoznam porovnávať s rozpočtom a rozpočtu prispôsobiť niektoré rozhodnutia.

Miesto svadobnej hostiny

Teraz, keď už máte urobený približný zoznam hostí, môžete začať hľadať miesto, ktoré spĺňa vaše kapacitné požiadavky. Treba taktiež myslieť na to, že pozvaní ľudia si privedú aj ich partnerov a pozvané páry častokrát zoberú aj svoje deti. Samozrejme, aj partnerov aj deti by ste mali vopred schváliť a pozvať vy, no pokiaľ nemá sesternica Janka partnera teraz, neznamená to, že o rok počas vašej svadby nebude zaľúbená až po uši do muža, ktorého tam bude chcieť mať so sebou. Treba teda rátať aj s prípadným malým rozšírením zoznamu hostí. Výber miesta tiež závisí od bydliska hostí, aby to nebolo príliš ďaleko. V opačnom prípade bude potrebné zabezpečiť dopravu, či ubytovanie. V niektorých prípadoch sa nepodarí nájsť miesto s ideálnou kapacitou a váš zoznam, ktorý už v tomto momente prešiel niekoľkými zmenami, bude musieť podstúpiť ešte finálne úpravy.

Priestory na svadobnú hostinu

Tak ako je to pri väčšine situácii, aj pri svadbách platí, že záleží hlavne na ľuďoch, ktorí pri vás stoja v danom okamihu. Pevne veríme, že ste si tak ako svojho budúceho partnera, aj teraz vybrali tých pravých a že aj touto skúškou ohňom už teraz s ľahkosťou prejdete.

S láskou,

Drobnôstky

Doprava nad 60€ zdarma!
Doprava nad 60€ zdarma!
Doprava nad 60€ zdarma!
Doprava nad 60€ zdarma!
Doprava nad 60€ zdarma!
Doprava nad 60€ zdarma!
Doprava nad 60€ zdarma!
Doprava nad 60€ zdarma!
Doprava nad 60€ zdarma!
Doprava nad 60€ zdarma!