Všetci sa zhodneme na tom, že svadba nie je úplne najlacnejšia záležitosť. Je potrebné objednať sálu, výzdobu, jedlo, šaty, kvety… a ešte ďalšie množstvo vecí. Niekedy si mladomanželia šetria roky, aby si mohli dovoliť túto honosnú udalosť. Práve preto sa nám vynára dôležitá otázka: Z čieho vrecka sa toto všetko zaplatí?
V minulosti bolo zvykom, že prípravu aj hradenie celej svadby mali na starosti nevestini rodičia. Táto tradícia sa zachovala ešte dodnes a to nielen u nás na Slovensku, ale najmä v cudzích krajinách. Neskôr sa zaviedlo nepísané pravidlo, pri ktorom aspoň svadobné obrúčky zabezpečil nastávajúci. Ako plynuli roky, k povinnostiam budúceho manžela a jeho rodiny začalo postupne pribúdať aj hradenie všetkých nápojov (najmä tých alkoholických), čo je častokrát nemalá čiastka, alebo aj kytica pre nevestu. Jej rodičom však aj naďalej ostalo zaplatiť celú svadobnú hostinu.

Ako to už vo svete chodí: „Iný kraj, iný mrav.“ V každom regióne, či rodine sa tieto zvyky líšili. Niekedy sú to malé detaily, inokedy zase neprehliadnuteľné rozdiely. Nie je to inak ani v súčasnosti. Podaktorí sa ešte stále držia dlhoročných tradícii, niektorí mladomanželia zase radi skúšajú nové metódy. Preto vás asi neprekvapí, keď poviem, že neexistuje len jedna správna odpoveď na otázku: Kto by mal platiť za svadbu?
Na našom instagrame sme sa vás opýtali, čo si o danej tematike myslíte. Takmer sedemdesiat percent opýtaných sa zhodlo, že mladomanželia by si mali podeliť výdavky pol na pol. Zvyšných tridsať percent si zase myslí, že celú svadbu by mali uhradiť rodičia. Nemálo z vás nám však napísalo, že síce si to zaplatili sami, avšak rodičia im prispeli niekedy menšou, inokedy väčšou čiastkou. Osobne si myslím, že toto riešenie je najoptimálnejšie. Takto budete hotovosť spravovať a rozhodovať o nej aj naďalej vy, avšak s touto finančnou podporou od rodičov to nebude až tak náročné na zvládnutie.
Opätovne platí pravidlo, že komunikácia je kľúčová. Na začiatok je potrebné spoločne si sadnúť, prehodnotiť si svoje financie a dohodnúť sa na približnej realistickej, ale aj maximálnej peňažnej čiastke, ktorú si môžete dovoliť minúť. Čím konkrétnejšie, tým lepšie pre vás. Kľudne si prizvite aj rodičov, opýtajte sa ich, či by vám chceli prispieť, poprípade nejako inak poradiť pri plánovaní. Možno prídete na nejaké úplne iné riešenie, ktoré bude sedieť perfektne na vašu konkrétnu situáciu. Dôležité však je, aby s daným dohodnutým riešením boli všetky strany spokojné, poprípade vymyslieť kompromis, s ktorým sú všetci ochotní súhlasiť.

Nakoniec, už iba ostáva dohodnúť, kto sa postará o ktorú položku. Jedna možnosť je rovnomerne si to rozdeliť. Napríklad, nevesta si pôjde kúpiť šaty pre seba a družičky, zatiaľ čo ženích zacvaká svoj oblek a rozlúčku so slobodou. Takto si viete pekne podeliť nielen náklady, ale aj zodpovednosť za vybavovanie konkrétnych položiek. Ďalšia možnosť je založiť si spoločný účet určený len pre svadbu a tam môžete najskôr vy, ale aj vaša rodina poslať financie a neskôr z neho čerpať na všetky výdavky. Opäť, nájdite si riešenie, ktoré vám všetkým najviac vyhovuje. Ak ste všetko urobili správne, tak v tomto bode je to naozaj už iba na osobných preferenciách. Pevne verím, že financovanie vašich jedinečných chvíľ prebehne bez akýchkoľvek zbytočných problémov a všetko hravo zvládnete.
S láskou,
Drobnôstky
